Nikola Tesla poznat nam je kao naučnik brilijantnog uma, čiji su izumi ostavili dubok trag u razvoju čovečanstva. Naizmeničnom strujom, koja je njegov najpoznatiji izum, počela je industrijska revolucija, a mnoge njegove patente svakodnevno koristimo.
Rođen je u Smiljanu, u tadašnjem Austrijskom carstvu. Otac mu je bio sveštenik i imao veliku biblioteku, pa je Tesla detinjstvo proveo čitajući i učeći jezike. Često je isticao da je radoznalost i sklonost ka istraživanju nasledio od majke, koja je svojim kreativnim rešenjima olakšavala život na selu.
Tesla se školovao u Gospiću, a nakon mature se teško razboleo od kolere. Jedva je ubedio oca da za njega nije sveštenički poziv za koji su ga pripremali i upisuje se na studije tehnike u Gracu, gde odlazi sa 19 godina. Već tada počinje da se interesuje za naizmeničnu struju, ali se zbog gubitka stipendije vraća u Gospić i jedno vreme radi kao profesor. Studije kasnije nastavlja u Pragu, ali ih ubrzo definitivno napušta.
Svoju naučnu karijeru Tesla nastavlja u Budimprešti i Parizu. U Budimpešti radi kao telefonski tehničar, patentira uređaj koji se smatra pretečom zvučnika, a u Parizu kao inženjer za kompaniju Tomasa Edisona, na unapređenju električne opreme. Potom odlazi u Njujork i radi za Edisonovu kompaniju na razvoju patenata koji kompaniji donose ogroman profit. Tesla je težio uvođenju naižmenične struje u široku upotrebu, a Edison je koristio razne načine da uveri javnost kako je ta struja opasna (npr. naizmeničnom stujom je po gradskim vašarima usmrćivao životinje). Teslin generator naizmenične struje mogao je da snabdeva električnom energijom ceo grad, dok su Edisonovi generatori jednosmerne struje bili skupi i nezahvalni za održavanje.
Tu dolazi do njihovog rivalstva i razilaženja, Tesla dobija američko državljanstvo i osniva svoju kompaniju u Njujorku. Nastavlja da razvija elektromotor na naizmeničnu struju i bavi se prenosom energije, kroz razvoj generatora i transformatora, a bavi se i prenosom struje na velika rastojanja.
Bavio se i istraživanjem X zraka, koje nekoliko godina kasnije patentira Vilhelm Konrad Rendgen.
Tesla se posebno interesovao za naizmenične struje visoke frekvencije - lampe koja sijaju bez žica, bežičan prenos električne energije, ali i radio talase, fotografiju i pokretne slike, što predstavlja preteču savremene komunikacije.